Výstup na Vodopád Skok – 8 dôkazov toho, že je to túra úplne odlišná od ostatných

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf798b2bce3.

Dlho sme rozmýšľali, či vôbec napísať článok o túre na vodopád Skok, pretože si osobne myslíme, že je to jeden z najznámejších turistických cieľov vo Vysokých Tatrách a na internete je už o ňom popísaných mnoho informácií. Zhodli sme sa však na tom, že aj keď je to výstup trošku komerčnejší, zaslúži si nejaké to miestečko na našom blogu. A prečo? Pretože je to túra úplne odlišná od ostatných.

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf798b3c3b8.

1. Túra na vodopád Skok nie je túra. V prvom rade treba povedať, že to ani veľmi túra nie je. Ide skôr o veľmi príjemnú 2,5-3 hodinovú prechádzku s mierne exponovaným terénom, ktorú zvládne úplne každý. Aj menej zdatný turista, aj turista vo vyššom veku a dokonca aj pseudoturista, ktorý sa vyberie na vodopád v „číňanoch“ alebo „žabkách“ – v žiadnom prípade však túto obuv na výstup na Skok neodporúčame. To len na porovnanie, že aj ľudia s takýmto typom obuvi Skok zdolali a nebolo ich tam málo. O tom, že sa Skok nepovažuje za túru svedčí aj fakt, že je tento turistický chodník otvorený celoročne a krásy Mlynickej doliny môžete preto obdivovať aj v zimnom období, kedy sú už ostatné chodníky dávno v uzávere.

2. Je vhodná pre rodiny s malými deťmi. Ak máte doma malých neposedných drobcov a potrebujete ich poriadne uštvať, aby večer spali ako „dudky“, tak s nimi určite choďte na Skok. A v žiadnom prípade ich neberte na ruky či na plecia. Terén vôbec nie je taký exponovaný a skalnatý, že by to nezvládli po vlastných.

3. Výborný cieľ v „regeneračnom“ dni. Ak ste deň predtým absolvovali nejaký 30 kilometrový okruh a na ďalší sa už nezmôžete, chcete len rozchodiť začínajúcu svalovicu alebo ostať v tom správnom tempe, Skok je pre vás tou správnou voľbou.

4. Vynikajúci výstup pre turistov – začiatočníkov. Ak ste predtým nikdy v živote na žiadnej túre neboli, toto bude pre vás ten správny štart. Cestička na Skok je veľmi príjemná, pestrá – striedajú sa rôzne druhy terénov, na ktorých sa môžete naučiť ako sa na takej túre správať. A za odmenu sa vám naskytnú brutálne výhľady na Mlynickú dolinu a okolité štíty. Čiže za málo námahy veľa muziky.

5. Veľmi fotogenický objekt pre začínajúcich fotografov. Ak ste začínajúci fotograf, potrebujete sa niekde naučiť narábať s vašim 300 kilogramovým foto príslušenstvom, ale nechce sa vám zrovno vyliezť na Kriváň či na Rysy, určite vyskúšajte vodopád Skok.

6. Pre tých, ktorí mali nejaké zranenie a potrebujú sa dostať naspäť do formy. Nakoľko je to výstup pomerne krátky a nie veľmi strmý, máte kopec času na to, aby ste išli z nohy na nohu a pomaličky sa dostávali opäť do svojho tempa.

7. Pre tých, ktorí sú na služobke v Tatrách len na 1-2 dni a nestíhajú dlhšiu túru. Ak ste niekde na konferencii na Štrbskom Plese (šťastlivci) a potrebujete si prevetrať hlavu, alebo len poobede po náročnom nevydarenom mítingu potrebujete zo seba dostať všetku tú negatívnu energiu, vybehnite na Skok. Celá trasa hore aj dole je spolu dlhá len 7 km, čiže ak pôjdete behom, za hodinku a pol ste naspäť na hoteli a s čistou hlavou môžete otvoriť ďalšie rokovanie.

8. Pre turistov a ich miláčikov, ktorí práve začínajú s dogtrekkingom. Ak ste sa rozhodli, že aj z vášho 4-nohého miláčika chcete vychovať vášnivého turistu, Skok je vynikajúcou trasou, kde ho môžete zoznámiť s vysokohorským terénom a zistiť tak, ako reaguje na kamenisté prekážky, na pachy lesnej zvery, na hukot vodopádu a pod.

http://dev_napotulkach.smpp.sk/wp-content/uploads/2020/12/img_5fcf798b4db0d.
Mlynická dolina

A ak si trúfate aj na niečo viac, Skok nemusí byť vašou „final destination“. Od vodopádu môžete pokračovať strmým skalným prahom okolo Plesa nad Skokom až smerom k Capiemu plesu a cez Bystré sedlo (hrebeň Solísk) prejsť do susednej Furkotskej doliny, kde sa môžete pokochať pohľadom na Wahlenbergové plesá. Tento okruh je už však trošku náročnejší, dohromady má celkovo 17 km. Čiže ak sa chcete po ceste aj kochať prírodnými krásami a nie len rýchlo šliapať, odporúčame si na ňu vyčleniť celý deň.